FCP125N65S3R0
onsemi
Product No:
FCP125N65S3R0
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
POWER MOSFET, N-CHANNEL, SUPERFE
User Guide
Mfr onsemi
Series SuperFET® III
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 2.4mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 12A, 10V
Power Dissipation (Max) 181W (Tc)
Supplier Device Package TO-220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1940 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Tc)