FCP130N60
Fairchild Semiconductor
Product No:
FCP130N60
Package:
TO-220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 28A TO220-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 127
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 127
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Fairchild Semiconductor
Series SuperFET® II
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 14A, 10V
Power Dissipation (Max) 278W (Tc)
Supplier Device Package TO-220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 70 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3590 pF @ 380 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Tc)