FCPF400N80Z
onsemi
Product No:
FCPF400N80Z
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220F-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 800V 11A TO220F
User Guide
Mfr onsemi
Series SuperFET® II
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1.1mA
Base Product Number FCPF400
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 5.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 35.7W (Tc)
Supplier Device Package TO-220F-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2350 pF @ 100 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)