FCR-25JR-52-12K
YAGEO
Product No:
FCR-25JR-52-12K
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 12K OHM 5% 1/4W AXIAL
User Guide
Mfr YAGEO
Series FCR
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 12 kOhms
Composition Carbon Film
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C