FCR-50JR-52-220R
YAGEO
Product No:
FCR-50JR-52-220R
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 220 OHM 5% 1/2W AXIAL
User Guide
Mfr YAGEO
Series FCR
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 220 Ohms
Composition Carbon Film
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C