FCR3WSJT-73-2R4
YAGEO
Product No:
FCR3WSJT-73-2R4
Description:
RES 2.4 OHM 5% 3W AXIAL
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 2.4 Ohms
Composition Carbon Film
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient -350/ +350ppm/°C