FDA24N50F
onsemi
Product No:
FDA24N50F
Description:
MOSFET N-CH 500V 24A TO3PN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 435
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UniFET™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Base Product Number FDA24
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 12A, 10V
Power Dissipation (Max) 270W (Tc)
Supplier Device Package TO-3PN
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 85 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4310 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Tc)