FDA69N25
onsemi
Product No:
FDA69N25
Description:
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 6
Series UniFET™
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Base Product Number FDA69
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 41mOhm @ 34.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 480W (Tc)
Supplier Device Package TO-3PN
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4640 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 69A (Tc)