FDB14N30TM
onsemi
Product No:
FDB14N30TM
Manufacturer:
onsemi
Package:
D²PAK (TO-263)
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 300V 14A D2PAK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 482
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series UniFET™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Base Product Number FDB14N30
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 7A, 10V
Power Dissipation (Max) 140W (Tc)
Supplier Device Package D²PAK (TO-263)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 300 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1060 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)