FDBL0090N40
onsemi
Product No:
FDBL0090N40
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-HPSOF
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 40V 240A 8HPSOF
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 60
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerSFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FDBL0090
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.9mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 357W (Tj)
Supplier Device Package 8-HPSOF
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 188 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12000 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 240A (Tc)