FDBL0110N60
onsemi
Product No:
FDBL0110N60
Description:
MOSFET N-CH 60V 300A 8HPSOF
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FDBL0110
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.1mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 429W (Tj)
Supplier Device Package 8-HPSOF
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 220 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13650 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 300A (Tc)