FDBL0630N150
onsemi
Product No:
FDBL0630N150
Description:
MOSFET N-CH 150V 169A 8HPSOF
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1435
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FDBL0630
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.3mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max) 500W (Tj)
Supplier Device Package 8-HPSOF
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5805 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 169A (Tc)