FDD1600N10ALZ
onsemi
Product No:
FDD1600N10ALZ
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-252AA
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 100V 6.8A TO252
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5367
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 250µA
Base Product Number FDD1600
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 160mOhm @ 3.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 14.9W (Tc)
Supplier Device Package TO-252AA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.61 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 225 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.8A (Tc)