FDD26AN06A0
onsemi
Product No:
FDD26AN06A0
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-252AA
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 60V 7A/36A TO252AA
User Guide
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FDD26
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 36A, 10V
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Supplier Device Package TO-252AA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 800 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Ta), 36A (Tc)