FDG.1B.310.CLAD72Z
LEMO
Product No:
FDG.1B.310.CLAD72Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 1B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FDG.1B
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 310
Current Rating (Amps) 2.5A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C