FDMC012N03
onsemi
Product No:
FDMC012N03
Manufacturer:
onsemi
Package:
Power33
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 30V 35A/185A POWER33
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2208
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±12V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Base Product Number FDMC012
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.23mOhm @ 35A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.3W (Ta), 64W (Tc)
Supplier Device Package Power33
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8183 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Ta), 185A (Tc)