FDMC013P030Z
onsemi
Product No:
FDMC013P030Z
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-MLP (3.3x3.3)
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET P-CHANNEL 30V 54A 8MLP
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Base Product Number FDMC013
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 14A, 10V
Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
Supplier Device Package 8-MLP (3.3x3.3)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 135 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5785 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 54A (Tc)