FDMC4D9P20X8
onsemi
Product No:
FDMC4D9P20X8
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-PQFN (3.3x3.3)
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET P-CH 20V 18A/75A 8PQFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1947
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±12V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 1.6V @ 250µA
Base Product Number FDMC4
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.9mOhm @ 18A, 4.5V
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta), 40W (Tc)
Supplier Device Package 8-PQFN (3.3x3.3)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 109 nC @ 4.5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10550 pF @ 10 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta), 75A (Tc)