FDMC8010ET30
onsemi
Product No:
FDMC8010ET30
Package:
Power33
Description:
MOSFET N-CH 30V 30A/174A POWER33
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Base Product Number FDMC8010
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.3mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.8W (Ta), 65W (Tc)
Supplier Device Package Power33
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 94 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5860 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Ta), 174A (Tc)