FDMS015N04B
Fairchild Semiconductor
Product No:
FDMS015N04B
Package:
8-PQFN (5x6)
Description:
MOSFET N-CH 40V 31.3A/100A 8PQFN
User Guide
Mfr Fairchild Semiconductor
Series PowerTrench®
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 104W (Tc)
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 118 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8725 pF @ 20 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31.3A (Ta), 100A (Tc)