FDMS030N06B
onsemi
Product No:
FDMS030N06B
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-PQFN (5x6)
Description:
MOSFET N-CH 60V 22.1A/100A 8PQFN
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3439
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Base Product Number FDMS030
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 104W (Tc)
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7560 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22.1A (Ta), 100A (Tc)