FDMS10C4D2N
onsemi
Product No:
FDMS10C4D2N
Package:
8-PQFN (5x6)
Description:
MOSFET N-CH 100V 17A 8PQFN
Payment:
In Stock : 3300
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FDMS10
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 44A, 10V
Power Dissipation (Max) 125W (Tc)
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4500 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)