FDMS3006SDC
onsemi
Product No:
FDMS3006SDC
Package:
Dual Cool™56
Description:
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 3
Payment:
In Stock : 3000
Ext Price
  • 210
Mfr onsemi
Series Dual Cool™, PowerTrench®, SyncFET™
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 30A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta), 89W (Tc)
Supplier Device Package Dual Cool™56
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5725 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Ta)