FDMS86101E
onsemi
Product No:
FDMS86101E
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-PQFN (5x6)
Description:
MOSFET N-CH 100V 12.4A/60A 8PQFN
User Guide
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FDMS86101
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 13A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 104W (Tc)
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3000 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12.4A (Ta), 60A (Tc)