FDMS86150ET100
onsemi
Product No:
FDMS86150ET100
Package:
8-PQFN (5x6)
Description:
MOSFET N-CH 100V 16A POWER56
Payment:
In Stock : 5857
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FDMS86150
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.85mOhm @ 16A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta), 187W (Tc)
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4065 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Ta), 128A (Tc)