FDMS86255ET150
onsemi
Product No:
FDMS86255ET150
Package:
8-PQFN (5x6)
Description:
MOSFET N-CH 150V 10A/63A POWER56
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1066
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FDMS86255
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12.4mOhm @ 10A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.3W (Ta), 136W (Tc)
Supplier Device Package 8-PQFN (5x6)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 63 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4480 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Ta), 63A (Tc)