FDMT80080DC
onsemi
Product No:
FDMT80080DC
Package:
8-Dual Cool™88
Description:
MOSFET N-CH 80V 36A/254A 8DUAL
Payment:
In Stock : 7845
Mfr onsemi
Series Dual Cool™, PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerVDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FDMT80080
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.35mOhm @ 36A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.2W (Ta), 156W (Tc)
Supplier Device Package 8-Dual Cool™88
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 273 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20720 pF @ 40 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Ta), 254A (Tc)