FDP42AN15A0
onsemi
Product No:
FDP42AN15A0
Package:
TO-220-3
Description:
MOSFET N-CH 150V 5A/35A TO220-3
Payment:
In Stock : 3186
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FDP42
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 42mOhm @ 12A, 10V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)
Supplier Device Package TO-220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2150 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Ta), 35A (Tc)