FDPF15N65
onsemi
Product No:
FDPF15N65
Description:
MOSFET N-CH 650V 15A TO220F
Payment:
In Stock : 454
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Base Product Number FDPF15
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 440mOhm @ 7.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 38.5W (Tc)
Supplier Device Package TO-220F-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 63 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3095 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)