FDPF18N20FT
onsemi
Product No:
FDPF18N20FT
Description:
MOSFET N-CH 200V 18A TO220F
Payment:
In Stock : 835
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Base Product Number FDPF18
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 9A, 10V
Power Dissipation (Max) 41W (Tc)
Supplier Device Package TO-220F-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1180 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)