FDPF390N15A
onsemi
Product No:
FDPF390N15A
Package:
TO-220F-3
Description:
MOSFET N-CH 150V 15A TO220F
Payment:
In Stock : 70
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FDPF390
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 15A, 10V
Power Dissipation (Max) 22W (Tc)
Supplier Device Package TO-220F-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.6 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1285 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)