FDPF44N25T
onsemi
Product No:
FDPF44N25T
Package:
TO-220F-3
Description:
MOSFET N-CH 250V 44A TO220F
Payment:
In Stock : 902
Mfr onsemi
Series UniFET™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Base Product Number FDPF44
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 69mOhm @ 22A, 10V
Power Dissipation (Max) 38W (Tc)
Supplier Device Package TO-220F-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 61 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2870 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 44A (Tc)