FDPF51N25RDTU
onsemi
Product No:
FDPF51N25RDTU
Package:
TO-220F (LG-Formed)
Description:
MOSFET N-CH 250V 51A TO220F
Payment:
In Stock : 477
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Formed Leads
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Base Product Number FDPF51
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 25.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 38W (Tc)
Supplier Device Package TO-220F (LG-Formed)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 70 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3410 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 51A (Tc)