FDPF55N06
onsemi
Product No:
FDPF55N06
Package:
TO-220F-3
Description:
MOSFET N-CH 60V 55A TO220F
Payment:
In Stock : 5225
Mfr onsemi
Series UniFET™
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±25V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number FDPF55
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 27.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 48W (Tc)
Supplier Device Package TO-220F-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1510 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)