FDV045P20L
onsemi
Product No:
FDV045P20L
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOT-23-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET P-CH 20V 1.15A SOT23-3
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±8V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 250µA
Base Product Number FDV045
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 108mOhm @ 1.15A, 4.5V
Power Dissipation (Max) 1.6W (Ta)
Supplier Device Package SOT-23-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 4.5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1220 pF @ 10 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.15A (Ta)