FEG.0B.304.CYBD42Z
LEMO
Product No:
FEG.0B.304.CYBD42Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
Circular Metal
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 0B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation G
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.130" ~ 0.165" (3.30mm ~ 4.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 304
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C