FEG.1B.305.CLAD62
LEMO
Product No:
FEG.1B.305.CLAD62
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 1B
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Base Product Number FEG.1B
Number of Positions 5
Shell Size - Insert 305
Current Rating (Amps) 9A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C