FEG.1B.306.CLAD62Z
LEMO
Product No:
FEG.1B.306.CLAD62Z
Description:
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Base Product Number FEG.1B
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 306
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C