FEG.2B.302.CLAD72Z
LEMO
Product No:
FEG.2B.302.CLAD72Z
Description:
Circular Metal
Color Silver
Series 2B
Orientation G
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 25A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C