FFA.0S.116.CLAC37Z
LEMO
Product No:
FFA.0S.116.CLAC37Z
Description:
Circular Metal
Shielding Shielded
Orientation A
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.126" ~ 0.146" (3.20mm ~ 3.70mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass, Bronze
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 1
Shell Size - Insert 116
Current Rating (Amps) 12A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C