FFA.0S.302.CLAK57
LEMO
Product No:
FFA.0S.302.CLAK57
Description:
CONN CIRC PLUG 2P GOLD SLDR CUP
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.205" ~ 0.224" (5.20mm ~ 5.70mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFA
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C