FFA.0S.302.KLAC37
LEMO
Product No:
FFA.0S.302.KLAC37
Description:
Circular Metal
Orientation Keyed
Termination Solder
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.130" ~ 0.146" (3.30mm ~ 3.70mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C