FFA.0S.304.CYCK52Z
LEMO
Product No:
FFA.0S.304.CYCK52Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN CIRC PLUG 4POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 0S
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation Keyed
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass, Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFA
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 304
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C