FFA.0S.652.CTAC32
LEMO
Product No:
FFA.0S.652.CTAC32
Description:
Circular Metal
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.091" ~ 0.126" (2.30mm ~ 3.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Voltage Rating -
Insert Material Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Number of Positions 1
Shell Size - Insert 652
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 250°C