FFA.1E.306.CLAC55Z
LEMO
Product No:
FFA.1E.306.CLAC55Z
Description:
CONN CIRC PLUG 6P GOLD SLDR CUP
Color Silver
Series 1E
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.201" ~ 0.217" (5.10mm ~ 5.50mm)
Primary Material Metal
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number FFA
Number of Positions 6
Shell Size - Insert 306
Current Rating (Amps) 7A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C