FFA.1S.302.CLAC42
LEMO
Product No:
FFA.1S.302.CLAC42
Description:
CONN CIRC PLUG 2P GOLD SLDR CUP
Color Silver
Series 1S
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFA
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 15A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C