FFA.1S.302.CLAC62Z
LEMO
Product No:
FFA.1S.302.CLAC62Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN CIRC PLUG 2P GOLD SLDR CUP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 30
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 1S
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation Keyed
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.224" ~ 0.244" (5.70mm ~ 6.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass, Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFA
Number of Positions 2
Shell Size - Insert 302
Current Rating (Amps) 15A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C