FFA.1S.304.CLAK82
LEMO
Product No:
FFA.1S.304.CLAK82
Description:
CONN CIRC PLUG 4P GOLD SLDR CUP
Color Silver
Series 1S
Shielding Shielded
Orientation Keyed
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.283" ~ 0.323" (7.20mm ~ 8.20mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number FFA
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 304
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -55°C ~ 250°C