FFA.2E.304.CLAC35
LEMO
Product No:
FFA.2E.304.CLAC35
Description:
Circular Metal
Color Silver
Series 2E
Shielding Shielded
Orientation A
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.122" ~ 0.138" (3.10mm ~ 3.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Primary Material Metal
Ingress Protection IP68 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions 4
Shell Size - Insert 304
Current Rating (Amps) 15A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C