FFA.3E.303.CLAC85Z
LEMO
Product No:
FFA.3E.303.CLAC85Z
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN CIRC PLUG 3P GOLD SLDR CUP
User Guide
Mfr LEMO
Color Silver
Series 3E
Package Bulk
Features Backshell
Shielding Shielded
Orientation Keyed
Termination Solder Cup
Applications -
Shell Finish Chrome
Cable Opening 0.319" ~ 0.335" (8.10mm ~ 8.50mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets and Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating -
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass, Bronze
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Base Product Number FFA
Number of Positions 3
Shell Size - Insert 303
Current Rating (Amps) 20A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C